„Protest” Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy

Sądecka Jesień Kulturalna 2022

Opis:

Ferdynand Waniek – małomówny, grzeczny, zasadniczy i nieco komiczny bohater trzech jednoaktówek Václava Havla to everyman na miarę naszych czasów. Wrzucony w świat absurdu, rodem z dramatów Mrożka czy Ionesco, nikogo nie prowokuje, od nikogo nic nie chce, a jednak zostaje wciągnięty w wir wydarzeń. Niegdyś zakazywane przez cenzurę autobiograficzne sztuki Havla łączy przenikliwość w ukazywaniu mechanizmów świata polityki, a także walka o wolność i prawdę w codziennym życiu. Pełna humoru, ironii i refleksji twórczość czeskiego polityka i pisarza także dziś celnie komentuje naszą rzeczywistość.

Twórcy:
Václav Havel
Tłumacz
Andrzej S. Jagodziński
Reżyser
Aldona Figura
Scenograf
Joanna Zemanek
Obsada
Robert T. Majewski – Ferdynand Waniek, Janusz R. Nowicki – Browarnik, Anna Gorajska – Wiera, Sławomir Grzymkowski – Michał, Łukasz Lewandowski – Staniek