„Piękna Lucynda” Teatr 6.piętro

Sądecka Jesień Kulturalna 2022

Opis:

Czy można sobie wyobrazić polską komedię muzyczną skrzącą się zabawną erotyką, wpadającymi w ucho piosenkami, inteligentną, pikantną i dowcipną zarazem? Zadanie nie łatwe. Ale właśnie taką sztuką jest „Piękna Lucynda”, najlepszą komedią wybitnego twórcy teatralnego i kabaretowego XX wieku Mariana Hemara. Prapremiera światowa sztuki odbyła się w 1967 r. na Scenie Polskiej w Londynie.

„Piękna Lucynda” jest błyskotliwym pastiszem „Natrętów” Zygmunta Bielawskiego, pierwszej polskiej komedii napisanej w języku ojczystym w 1765 roku. Hemar bawi się różnymi gatunkami komedii – od salonowej, poprzez wodewil po żarty rodem z rasowego kabaretu. Całość tworzy doskonałą zabawę z formą, gatunkiem i tradycją, za którą skrywa się kunsztowne piękno i wzruszająca poezja minionych epok teatru literackiego.

Spektakl uwodzi! przepięknymi arietkami, zabawnymi układami tanecznymi, pomysłową scenografią opartą na technikach teatru osiemnastowiecznego, a przede wszystkim soczystymi postaciami granymi przez znakomitych aktorów, od nestorów polskiego teatru po dobrze już znanych publiczności aktorów młodszego pokolenia.

Twórcy:
Obsada
Maria Pakulnis, Dorota Stalińska, Hanna Śleszyńska, Joanna Liszowska, Adrianna Kalska, Kazimierz Kaczor, Krzysztof Tyniec, Sylwester Maciejewski, Piotr Gąsowski, Rafał Królikowski, Jarosław Gajewski, Mikołaj Roznerski
Kierownictwo muzyczne
Tomasz Szymuś