Zespół Regionalny ,,SĄDECZANIE''

Regionalny Zespół „Sądeczanie” został założony w 1963 roku przez wybitnego znawcę folkloru Lachów sądeckich, choreografa i „przyjaciela wszystkich ludzi”, panią Lidię Michalikową, przy pomocy ówczesnego dyrektora Domu Kultury Kolejarza w Nowym Sączu Leona Barbackiego i instruktora tej placówki Tadeusza Moskala.

Od 57 lat jest jednym z najważniejszych ambasadorów sądeckiej kultury i propagatorów folkloru Lachów sądeckich na estradach naszego kraju i za granicą Polski. Piękno stroju, żywiołowość i swoboda interpretacji wykonawców, barwność artystycznie opracowanych programów, przyciągnęły na ponad 1000 koncertach „Sądeczan” już ponad 2,5 milionów widzów, a wysoki poziom atrakcyjnych programów pozwolił zdobyć zespołowi wszystkie liczące się w świecie folkloru nagrody.
Oprócz całej gamy tańców i przyśpiewek z regionu sądeckiego, przygotowywanych pod okiem choreograf Krystyny Popieli i opiekunów muzycznych Sławomira Bryniaka i Bogdana Matusiaka, podczas swoich koncertów zespół prezentuje też ocalone od zapomnienia dawne obyczaje i obrazki z życia codziennego, takie jak np.: wesele lachowskie, czy kiszenie kapusty. W okresie bożonarodzeniowym chętnie prezentuje też najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Ważnym i atrakcyjnym elementem programu „Sądeczan” są wybrane polskie tańce narodowe: polonez, mazur i krakowiak.
Polska Sekcja Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF przyznała zespołowi, kierowanemu od wielu lat przez Irenę Pabisz, certyfikat do reprezentowania Polski na festiwalach folklorystycznych poza granicami kraju. Za swe dotychczasowe zasługi zespół otrzymał również nagrodę GLORIA ARTIS.

Pełne ekspresji i barwne programy „Sądeczan” przyciągały zawsze liczną widownię tak w kraju, jak i za granicą, a tych wyjazdów Zespół ma na swoim koncie sporo.

Galeria zdjęć

Plakaty