Historia Miejskiego Ośrodka Kultury

Historia Miejskiego Ośrodka Kultury sięga połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Wtedy bowiem powołana przez Miejską Radę Narodową instytucja zadomowiła się na krótką chwilę w pomieszczeniach nowosądeckiego magistratu. Tak naprawdę kierowana przez wiele lat przez charyzmatycznego dyrektora – Mieczysława Smolenia – placówka zaistniała w świadomości bywalców imprez kulturalnych dopiero po przeprowadzce MOK-u do popularnej „Kokosanki” przy ulicy Kochanowskiego 20. A to chociażby za sprawą powołania do życia Nowosądeckiej Sceny Amatora „Nowa” i organizowania na niej niezliczonych koncertów muzycznych, spektakli teatralnych, a co za tym idzie popularyzowania młodych adeptów sceny z nie tylko z Nowego Sącza, ale również z okolic naszego miasta. Wtedy również zainaugurowano Ogólnopolskie Spotkania Amatorskich Teatrów Małych Form „SKAT” i na gościnnej scenie Klubu „Dunajec” dawano upust młodzieżowemu szaleństwu związanemu z niezwykle popularnym boomem na muzykę rockową początku lat osiemdziesiątych.

Rok 1981 to początek działalności Teatru NSA, który do dziś zrealizował ponad pięćdziesiąt spektakli. Przeprowadzka MOK do pomieszczeń po byłym Teatrze Lalek w kamienicy w Rynku , pod numer 22, dała możliwość do zwiększenia aktywności instytucji. Centralne miejsce miasta to chyba najlepsze miejsce do działalności. Przez dziesięć lat wiązało się to z organizacją wielu imprez nie tylko w samej pięknie odremontowanej siedzibie (koncerty z udziałem czołówki polskich jazzmanów, muzyków pop, spektakle teatralne, wystawy plastyczne itp.), ale również niemal cotygodniowych (oczywiście w sezonie letnim) spotkań artystycznych, festynów, kiermaszów na płycie sądeckiego Rynku. To również okazja do wymiany kulturalnej z zaprzyjaźnionymi z Sączem miastami partnerskimi i szansa prezentacji własnych dokonań artystycznych w Niemczech, we Francji, na Ukrainie, czy na Słowacji.

Galeria zdjęć

Archiwum

Galeria zdjęć

MOK współcześnie

nazwa wydarzenia/typ wydarzenia

Dzieje się w MOK

- zapowiedzi, festiwale, wydarzenia

Atrament dla leworęcznych

Współczesna komedia, w której przenikają się obyczajowe sceny – pełne absurdalnego humoru, wymykające się konwencjom miejsca, czasu, jedności akcji.